Ξέσπασε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Βιλερμπάν, 88-71 στο ΟΑΚΑ

5

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος καθάρισε με 88-71 τη Βιλερμπάν με την οποία ήταν ισόβαθμος.

Το ξεκίνημα του ματς ήταν τραγικό για τους πράσινους, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 7-15 μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά, κάνοντας τους πάντες να… φοβούνται ότι θα δουν μία από τα ίδια. Η συνέχεια, όμως, ήταν καλύτερη. Με την άμυνα να βελτιώνεται και τον Νέντοβιτς να αρχίζε να «πυροβολεί», ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 18-2, μετέτρεψε το 7-15 σε 25-17 και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος.

Η Βιλερμπάν κατάφερε, κυρίως χάρη στους Κόουλ και Φαλ, να μειώσουν τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο -3 (45-42), αλλά ο Νέντοβιτς ήταν σε τρομερή βραδιά και δεν σταματούσε να σκοράρει από οποιαδήποτε θέση, βάζοντας 33 πόντους και οδηγώντας το τριφύλλι στη νίκη.

Μια νίκη που άρχισε να γίνεται… σίγουρη από το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 70-60. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σοβαρός και στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (81-65 στο 35′), επικρατώντας τελικά με 88-71 και ανεβαίνοντας μία θέση στην κατάταξη, αφήνοντας στην προτελευταία τη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71

Πηγή: News Beast