Μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός, 89-87 τη Μακάμπι στην παράταση

8

Δείχνοντας χαρακτήρα όταν τα πράγματα έδεχναν δύσκολα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε παιχνίδι που διήρκεσε 45 λεπτά.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους ερυθρόλευκους που βρέθηκαν πίσω με 16-18 στο 8′ και 18-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να πάει η διαφορά και στο +9 για τους Ισραηλινούς στη συνέχεια (25-16 στο 13′) με τρίποντο του Μπράιαντ.

Οι Πειραιώτες πήραν βοήθεια από τον ΜακΚίσικ και έμειναν κοντά στο σκορ, με τη Μακάμπι όμως να έχει πάντα το προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και με τρίποντο του Σλούκα προσπέρασε με 48-49, για να ακολουθήσουν τέσσερα σερί λάθη από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το ματς ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 61-65 και να δέχονται σερί 8-2, με συνέπεια η Μακάμπι να ξαναπεράσει μπροστά με 69-67 και να μπει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έχοντας το προβάδισμα. Εκεί, όμως, οι Βεζένκοφ και Σλούκας είχαν 4/4 βολές και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο το ντέρμπι συνεχιζόταν κανονικά, μέχρι που ήρθαν δύο τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ για να γίνει το σκορ 81-86 τα 52 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός είχε, πλέον, τη νίκη στα χέρια του και δεν την έχασε ούτε από την απόφαση των διαιτητών να δώσουν τρεις βολές στον Ουίλμπεκιν με το σκορ στο 85-88, αφού ο παίκτης της Μακάμπι αστόχησε σε μία και έτσι οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη και ελπίζουν ακόμη και σε είσοδο στην 8άδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, 87-89 (παράταση)

Πηγή: News Beast